szkoła z tradycją

SZKOŁA  Z  60 - LETNIĄ  TRADYCJĄ !

Szkoła Podstawowa w Szczurach funkcjonuje w pałacu Lipskiego od roku 1949 , kiedy  to  adoptowano go na szkołę. Historia  szkolnictwa  na  tym  terenie  sięga  jednak  roku 1823  i  wiąże  się  z  hrabią  pułkownikiem  Walentym Skórzewskim , który  właśnie  wybudował  dom blisko  kościoła  parafialnego i zamienił  go  na  szkołę . Drugi  budynek  szkoły  w Szczurach  wzniesiono  w 1895  roku i  istnieje on do dziś, choć zmieniali  się  jego właściciele. W  roku 1898  od  spadkobierców  Skórzewskich  majątek Szczury  odkupiła Zofia Lipska , a w 1927 roku dziedzicem został Józef Lipski.

W latach 1923 - 1925  wybudował  on  dla  siebie  pałac , w  którym  nigdy na stałe nie zamieszkał.

W czasie II wojny światowej  budynek  zamieniono  na biuro, warsztaty i magazyny. Po  wojnie , od  roku 1948, pałac remontowano , by mogła w nim funkcjonować szkoła.

Mając  na  uwadze  60-lecie  szkoły  i  ostatniego  właściciela  budynku, w którym się  ona  znajduje  społeczność  szkolna  zdecydowała  wybrać  na patrona ostatniego dziedzica , wielkiego patriotę , polityka , dyplomatę i ambasadora RP w Berlinie w latach 1933 - 1939.

Dnia  26  września  2009 roku  patronem  Szkoły  Podstawowej  w Szczurach  został  Józef Lipski  ,  który  w  sposób  symboliczny  powrócił do  Ojczyzny , do swych korzeni i posiadłości , by  swym życiem , działalnością i cechami charakteru stanowić fundament pracy wychowawczej przyszłych pokoleń.

W ten  piękny i słoneczny wrześniowy  dzień  uroczystość  rozpoczęła się mszą  polową  na  placu  przed  szkołą , gdzie  zebrali  się  licznie  zaproszeni goście :  przedstawiciele  władz  parlamentarnych , samorządowych , oświatowych, rodziny Józefa Lipskiego , a także społeczność szkolna , bardzo  wielu absolwentów i mieszkańców parafii. Honorowy Patronat nad uroczystością objęli : Radosław Sikorski - Minister Spraw Zagranicznych RP, Andrzej Grzyb poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Gazeta Ostrowska.

Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Antoni Krzykos , który wygłosił homilię dotyczącą historii szkolnictwa na tym terenie , roli jaką odegrał w niej kościół i nauczyciele. We mszy uczestniczyli także dwaj księża - absolwenci : ks. kanonik  Władysław  Kasprzak  i  ks. Andrzej  Markowski . W  trakcie  mszy  św. ks. proboszcz  parafii  p.w. Michała  Archanioła  w  Szczurach  poświęcił  szkolny sztandar.

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli pod obelisk , gdzie najpierw akt  nadania imienia odczytał Przewodniczący Rady Gminy Piotr Śniegowski, a potem pamiątkową tablicę z napisem:

" Zasłużonemu  Józefowi  Lipskiemu

właścicielowi pałacu, patriocie, dyplomacie

i ambasadorowi  RP  w  Berlinie

w dowód uznania

i dla pamięci potomnych."

odsłonili Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk i Wojciech Lipski, a poświęcił ją ks. Proboszcz.

Następnie poczet sztandarowy złożony z przedstawicieli Rad Sołeckich uroczyście  przekazał  sztandar pani Dyrektor, która  oddała  go  w  ręce  uczniów.

Po przejmującym ślubowaniu dzieci na sztandar społeczność szkolna i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć  program  artystyczny przedstawiający trzy obrazy z życia  Józefa Lipskiego :

- mały Józio przedstawia wraz z kuzynostwem i guwernerem sceny  walki narodowowyzwoleńczej

- spotkanie dyplomatów w pałacu Lipskich

- udział i walka Józefa Lipskiego w II wojnie światowej w oczach harcerzy.

Całość spojona została najważniejszymi wydarzeniami z historii naszego kraju i przejmującymi pieśniami patriotycznymi.

Swoje talenty artystyczne mieli okazję zaprezentować  uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele.

Kolejnym punktem  uroczystości  były  życzenia ,gratulacje, prezenty i  kwiaty składane na ręce pani Bernadetty Jaszczyk, która w tym roku obchodzi 25-lecie pracy na stanowisku dyrektora szkoły.

Uroczystość zakończono towarzyskim spotkaniem absolwentów, pracowników, uczniów i zaproszonych gości, którzy mieli okazję powspominać wspólnie spędzone chwile w murach szkoły , odnowić znajomości i przyjaźnie i miło spędzić czas. Mogli także obejrzeć wystawę fotografii z życia i działalności patrona oraz podziwiać portret Józefa Lipskiego , który został namalowany przez absolwentkę - Dominikę Przybylską.

Dzień 26 września na długo pozostanie w naszej pamięci , bo stał się dniem ważnym w historii naszej szkoły , dniem rozpoczynającym kolejny etap w życiu jej społeczności. Jesteśmy dumni , że nasza szkoła nosi imię Józefa Lipskiego człowieka  określanego  mianem wykształconego , pracowitego , oddanego ojczyźnie politykowi i dyplomaty oraz patrioty.

Dzięki  wszystkim  ostatnim  wydarzeniom, spotkaniom i przedsięwzięciom staliśmy  się  bogatsi  o  wiedzę, doświadczenia, wartości, a  przede  wszystkim tradycję.

W szkole corocznie obchodzić się będzie 5 czerwca Święto Patrona Józefa Lipskiego w rocznicę jego urodzin (będzie to dzień wolny od zajęć dydaktycznych).

W imieniu pani Dyrektor , pracowników , uczniów szkoły serdecznie dziękuję wszystkim  za  okazaną  pomoc , zrozumienie , włożony  trud  pracy  i wsparcie  finansowe.